Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό και στο Πολεμικό Μουσείο Τρίπολης

mouseio 2

Την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου 2023 οι μαθητές/-τριες του Γυμνασίου Αγίου Ανδρέα με τη συνοδεία εκπαιδευτικών επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό και το Πολεμικό Μουσείο Τρίπολης στο πλαίσιο των μαθημάτων της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας και της Ιστορίας και συγκεκριμένα των ενοτήτων που αφορούν την Μυκηναϊκή και Γεωμετρική εποχή, τις οποίες γνωρίζουν  από τα μαθήματα της Αρχαίας Ιστορίας  και των Ομηρικών Επών και από τη Νεότερη Ιστορία την περίοδο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 και τον αγώνα των Ελλήνων για ανεξαρτησία.

mouseio 3

Στην κεντρική αίθουσα του Πολεμικού Μουσείου σε συνεργασία με τον Δήμο Τρίπολης, τον Σκοπευτικό Όμιλο Παραδοσιακών Όπλων Πατρών και τον Καλλιτέχνη-Φωτογράφο Βασίλη Κωνσταντόπουλο διοργανώθηκαν δύο εκθέσεις, με αφορμή την 103η Επέτειο της Αλώσεως της Τριπολιτσάς. Η πρώτη με θέμα: «Όπλα των Ελλήνων κατά τους Αρχαίους Χρόνους και την Ελληνική Επανάσταση του 1821» καθώς και μία παράλληλη με θέμα: «Οι Ήρωες του 1821», με δημιουργίες τεχνικής κολλάζ από τη Μαρία Μπιζάνη.

mouseio 5

Οι μαθητές/-τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση από τα μέλη του Σκοπευτικού Ομίλου Παραδοσιακών Όπλων Πατρών που αφορούσε τον τρόπο διεξαγωγής των μαχών της περιόδου της Επανάστασης, τις ιδιαιτερότητες της ενδυμασίας, των καθημερινών συνηθειών και της διατροφής των αγωνιστών.  Μέσω αυτής της βιωματικής προσέγγισης τους δόθηκε η ευκαιρία να ταξιδέψουν στον χρόνο και να συλλέξουν πληροφορίες που δεν περιέχονται στα σχολικά βιβλία.

Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά τους διοργανωτές των εκθέσεων για τη φιλοξενία, τις ξεναγήσεις και τον πολύτιμο χρόνο που μας αφιέρωσαν.

mouseio 1