Εορτασμός της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

Ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940  πραγματοποιήθηκε και φέτος, όπως κάθε χρόνο, με την δέουσα επισημότητα. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν στο σχολείο μας, την παραμονή της επετείου, με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και των μαθητριών στη σχολική γιορτή, στην οποία έγινε προσπάθεια να δοθεί ουσιαστικό περιεχόμενο, αναφορικά με την ενίσχυση της ιστορικής μνήμης για την αξία της ελευθερίας, της ειρήνης και να αποτελέσει μία ευκαιρία υπενθύμισης των αγώνων των προγόνων μας και των πανανθρώπινων αξιών ενάντια στο ναζιστικό και φασιστικό ολοκληρωτισμό.

πηγή: astrosnews.gr

Ανήμερα της επετείου, μετά την δοξολογία και την επιμνημόσυνη δέηση ακολούθησε η εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας και η απαγγελία ποιημάτων από τους μαθητές και τις μαθήτριες. Η εορτή ολοκληρώθηκε με την μαθητική παρέλαση και τους παραδοσιακούς χορούς.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για την άψογη παρουσία τους και τη συμβολή τους στην επιτυχία των εκδηλώσεων!