Εκπαιδευτικά προγράμματα

ΦΥΤΕΜΑ ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΥ – ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΤΗΣ

Στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων, της προώθησης του Ευ Ζην, του υγιεινού τρόπου ζωής και της ευαισθητοποίησης σχετικά με οικολογικά και περιβαλλοντικά ζητήματα, αποφασίσαμε να φυτέψουμε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας έναν λαχανόκηπο και να δημιουργήσουμε έναν κομποστοποιητή, τον οποίο θα «ταΐζουμε» με τα οργανικά μας απορρίμματα ώστε να αξιοποιήσουμε το κομπόστ για τη λίπανση των δέντρων και των λαχανικών μας.

kipos3 1

Φυτέψαμε κρεμμύδια, μαρούλια, λάχανα, μπρόκολα και μυρωδικά διαφόρων ειδών!

Η εμπειρία ήταν μοναδική!

kipos1

Οι μαθητές/-τριές μας συμμετείχαν στις εργασίες του σκαψίματος, του φυτέματος και του ποτίσματος, ασκώντας τις δεξιότητές τους και διαμορφώνοντας συμπεριφορές που ενισχύουν την επαφή τους με τη φύση αλλά  και τις μεταξύ τους σχέσεις. Επίσης, υιοθετούν καλές πρακτικές που προωθούν την ιδέα της σωστής διατροφής και την αξία διατήρησης των παραδοσιακών σπόρων. Τέλος, μέσω τέτοιων βιωματικών δράσεων μαθαίνουν να εργάζονται πάνω σε ένα κοινό στόχο και να αναλαμβάνουν ευθύνες.

kipos2
kipos4