Δράσεις

Ελαιομάζωμα στο προαύλιο του σχολείου

Στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων η Α΄ τάξη του Γυμνασίου Αγίου Ανδρέα, την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023, πραγματοποίησε μία πρωτότυπη δράση, το ελαιομάζωμα, το οποίο συνδέεται με την αγροτική παράδοση της περιοχής και τον κύκλο εργασιών των ανθρώπων της, αυτή την εποχή.

01

Οι μαθητές/-τριες ανταποκρίθηκαν με πολλή χαρά και προθυμία στο κάλεσμα των εκπαιδευτικών και αφού άπλωσαν τα λιόπανα, πήραν τα χτένια, για να συλλέξουν τον καρπό από τις ελιές που βρίσκονται στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

1
2
3

Η συγκεκριμένη εμπειρία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική γιατί έδωσε τη δυνατότητα στα παιδιά να βιώσουν τη διαδικασία της συγκομιδής του καρπού αυτού του πανάρχαιου δέντρου που ευδοκιμεί ιδιαίτερα στο μεσογειακό, εύκρατο κλίμα της χώρας μας. Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων για την παροχή των αναγκαίων υλικών.

7
8