Εκδήλωση για τα δικαιώματα του παιδιού

Οι μαθητές του Γυμνασίου Αγίου Ανδρέα- Πραστού συμμετείχαν  στις 19 Νοεμβρίου στην  ημερίδα για τα δικαιώματα του παιδιού που οργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Αγίου Ανδρέα – Πραστού. Οι μαθητές μας ζωγράφισαν πίνακες που απεικονίζουν τα δικαιώματά τους και συμμετείχαν με μεγάλη χαρά στις δράσεις της εκδήλωσης.

dik1
dik9
dik2

Στόχος της ημερίδας ήταν οι μαθητές να ενημερωθούν για τα δικαιώματα του παιδιού θέτοντας τα πρότυπα για την ευημερία τους σε κάθε στάδιο της ανάπτυξής τους. Επιπλέον η ημερίδα περιλάμβανε ενημέρωση για τη διατροφή των παιδιών από τους γιατρούς του Κ.Υ Άστρους και οδηγίες για  την ασφαλή κυκλοφορία τους με ποδήλατο, μοτοποδήλατο και μηχανή από τη Μοτοπαρέα Λεωνιδίου. Τέλος οι γονείς ενημερώθηκαν και για την εθελοντική αιμοδοσία και τη λήψη δείγματος μυελού των οστών από το «Άξιον Έστί» που θα πραγματοποιηθεί στο Άστρος την Τρίτη 28 Νοεμβρίου στο Πνευματικό Κέντρο του ναού του Αποστόλου Παύλου.

Ευχαριστούμε για την πρόσκληση και ελπίζουμε ότι η συνεργασία μας θα συνεχιστεί και στο μέλλον.

dik4
dik8