Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης επισκέπτεται το σχολείο μας.

Στο πλαίσιο του μαθήματος « Κυκλαδικός πολιτισμός» της Ιστορίας Α΄ Γυμνασίου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον πολιτισμό που αναπτύχθηκε στα νησιά των Κυκλάδων μέσω της μουσειοσκευής που δανειστήκαμε από το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης. Οι Μουσειοσκευές είναι βαλίτσες με εκπαιδευτικό υλικό που ταξιδεύουν από σχολείο σε σχολείο. Η συγκεκριμένη μουσειοσκευή περιλάμβανε αντίγραφα μαρμάρινων ειδωλίων που εκτίθενται στο Μουσείο  και τα υλικά με τα οποία τα κατασκεύαζαν και τα ζωγράφιζαν. Επίσης  πλούσιο έντυπο υλικό με  πληροφορίες για το Μουσείο και επιτραπέζιο παιχνίδι περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που δημιούργησαν το Μουσείο Κυκλαδικής μαζί με τη WWF.

image 1

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε δράσεις δημιουργώντας τα δικά τους ειδώλια με διάφορα υλικά, γνώρισαν το βιολόσχημο ειδώλιο και έφτιαξαν τη δική τους έκθεση ζωγραφικής. Τις δράσεις συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Παπακωνσταντίνου Δήμητρα και Ψαθά Σταυρούλα.

image 3